![](https://frccf.org.ro/wp-content/uploads/2019/12/voluntari-internationali-principala.jpg)
Înaintea lor, copiii de la EveryChild au învățat engleză de la Karla Marszalik și Juraj Petrík, care au ajuns și ei la Cluj din dorința de a face bine. În afară de orele de engleză, ei i-au însoțit pe copii la colindat, la cinema, la ieșirile de vineri; au ajutat la servirea mesei, s-au implicat în atelierele hand made, au ajutat copiii la teme. Pentru a-i ajuta pe copii să învețe engleză au apelat la tot felul de jocuri de mimă, concursuri, activități care includ mișcare.
Karla (23 de ani) este poloneză și a ales să facă un an de voluntariat peste granițe imediat ce și-a terminat studiile în Sănătate Publică. A făcut voluntariat și în timpul facultății – a predat engleză un semestru în Olanda și 2 luni în Ucraina. Pentru Juraj (30 de ani) care locuiește în Slovacia, a fost prima experiență de voluntariat: „Eram contabil, dar nu eram fericit cu ceea ce făceam. Oricât de naiv sună – îmi doream să fac ceva bun pentru ceilalți. Așa am decis să fac voluntariat. România a fost propunerea organizației care m-a ajutat în acest sens, dar sunt fericit că am venit aici”, spune el.
![](https://frccf.org.ro/wp-content/uploads/2019/12/voluntari-internationali-karla-si-juraj.jpg)
Voluntarii internaționali sunt găzduiți prin Serviciul European de Voluntariat, în cadrul proiectului „EVS Seeds” coordonat de Centrul de Voluntariat Cluj-Napoca și co-finanțat prin programul Erasmus+ al Comisiei Europene.
![](https://frccf.org.ro/wp-content/uploads/2019/11/DRCCF-logo-white.png)